Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkolenia pracowników i współpracowników w interpretacjach fiskusa

26 sierpnia 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Jarosław Sekita

Finansując szkolenia osób zatrudnionych pracodawcy często stają przed dylematem, czy powoduje to powstanie u uczestnika przychodu, a jeśli tak, to czy jest on objęty zwolnieniem z PIT, czy opodatkowany.

Pracodawca (także zleceniodawca czy inny płatnik PIT) w niektórych przypadkach ma obowiązek doliczyć wartość świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych do wynagrodzenia podatnika oraz obliczyć i odprowadzić zaliczkę na PIT. Szkopuł w tym, że nie zawsze jest jasne, czy dofinansowanie szkolenia powinno podlegać opodatkowaniu.

Podnoszenie kwalifikacji pracowników

Problem ten w mniejszym stopniu dotyczy pracowników. Istnieje bowiem możliwość zastosowania zwolnienia podatkowego. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT „wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego”. Świadczenia przyznane pracownikom przez pracodawcę na podstawie art. 1031 i nast. kodeksu pracy (k.p.) pomija się zatem przy obliczaniu zaliczki na podatek i nie wykazuje w PIT-11.

Organy podatkowe w większości przypadków przyjmują, że szkolenie nie musi obejmować tematyki wiążącej się z obecnie wykonywaną pracą, ale może być także związane z planowaną ścieżką awansu pracownika. Kwalifikacje mogą być podnoszone w formach szkolnych (uczelnianych) i pozaszkolnych, z inicjatywy pracodawcy lub pracownika. Zwolnienie obejmuje cały zakres...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12959

Wydanie: 12959

Spis treści
Zamów abonament